ז'בוטינסקי 35

(מגדל התאומים 2, קומה 7)
רמת גן

החלוץ 47

ירושלים

פגישת יעוץ ללא עלות

באיזו אוזן אתם עונים לטלפון?

סימטריית המוח שלנו היא בעלת חשיבות מכרעת לגבי תפקודים חשיבתיים ורגשיים שלא היינו חושבים לקשר בינם לבין המושג "ימין" ו"שמאל".

מסתבר שהיד הדומיננטית יכולה לנבא היכן ממוקמים אזורי השפה שלכם במוח, וכן להשפיע על אופן התגובה הרגשית שלכם.

כולנו יודעים שהמוח האנושי מחולק לשתי אונות – ימנית ושמאלית. האונה הימנית מתאפיינת בפענוח רגשי, טונאצית דיבור, דימיון, מרחב ויצירתיות, בעוד האונה השמאלית נחשבה אונת ההיגיון, השפה והאנליטיות.

בשנת 2005, לורנס סאמרס, אז – נשיא אוניברסיטת הארוורד, חולל מהומה עולמית כשטען שלנשים ישנה יכולת מוחית מופחתת בכל הקשור במקצועות טכנולוגים וחישוביים, והוא ביסס את דעתו בחלקה על העובדה שאכן ישנם יותר גברים מאשר נשים במקצועות הללו.

בעבר הרחוק יותר המיתוס הזה על יכולות גבריות משופרות בכל הנוגע להנדסה וחישוב, התבסס על הממצא שלגברים אונה שמאל גדולה יותר מאשר אונה ימין, בעוד אצל נשים שתי האונות הן באותו גודל.

מאז נשבר המיתוס, גם כיוון שהתגלה בפועל שכישוריהם החישוביים של נשים אינן נופלים מאלו של הגברים, וגם כיוון שנמצא שאמנם מוח גברי הוא גדול יותר (גם לאחר שלוקחים בחשבון הבדלי מבנה גוף), אך מספר תאי המוח זהה אצל נשים וגברים.

דומיננטיות אונתית מקושרת עם מיקום אזורי השפה במוח. אצל רוב האוכלוסייה, אזורי עיבוד מילולי של שפה נמצאים באונה השמאלית.

מחקר חדש מצא דרך פשוטה לדעת היכן ממוקמים אזורי השפה במוח שלכם:

מחקר מפברואר האחרון (2012 ) מבית החולים הנרי פורד בדטרוייט מצא שאם אתם בעלי אונה שמאלית דומיננטית, סביר להניח שאתם עונים לטלפון בידכם הימנית וממקמים אותו על אוזנכם הימנית.

המחקר מצא מתאם משמעתי בין דומיננטיות המיספריאלית (אונת המוח הדומיננטית של כל אחד), לבין האוזן המשמשת אותנו להקשבה לטלפון. יותר מ 70 אחוז מהנבדקים החזיקו את הטלפון באוזן שנמצאת בצד הגוף הדומיננטי שלהם (יד ימין או יד שמאל).

כך למשל, אנשים בעלי אונה שמאלית דומיננטית הם אלו שמרכזי הדיבור והשפה שלהם נמצאים באונת המוח השמאלית, הם אלו שנוטים יותר להשתמש ביד ימין בתור היד החזקה.

במחקר נמצא שרוב בעלי אונה שמאלית דומיננטית עונים לטלפון כשהם ממקמים אותו על האוזן הימנית למרות שלא נמצאו הבדלים ברמת השמיעה שלהם בין האוזן הימנית והשמאלית (כלומר- הם לא שומעים פחות טוב באוזן הפחות דומיננטית).

בהתאמה – אנשים בעלי אונה ימין דומיננטית בדרך כלל משתמשים ביד שמאל על מנת למקם את הטלפון על אוזן שמאל.

מוביל המחקר, ד"ר מיכאל סיידמן טוען שהממצא הזה חשוב בעיקר לצורך אבחנה מוחית. עד עכשיו, על מנת לגלות מהי האונה הדומיננטית של אדם, היה צורך להזריק לעורך הצוואר שלו חומר מרדים שהיה מנטרל באופן זמני רק אונת מוח אחת – זו שבצד של העורק אליו הזריקו את החומר.

לאחר שחצי מוח נרדם היו מבקשים מאדם לדבר, או שואלים אותו על משמעויות של מילים מדוברות, והיו רואים אם הוא מצליח לדבר ולהבין את הנאמר. אם כן- היו מסיקים החוקרים שאזורי השפה שלו נמצאים באונת המוח השנייה- זו שאינה רדומה, ואם לא- הם היו מסיקים שאזורי השפה שלו נמצאים באונה הרדומה.

זוהי פרוצדורה חודרנית, מורכבת והרבה יותר יקרה.

מהיום, יתבקש כל אחד שרוצה לדעת היכן ממוקמים אזורי השפה שלו פשוט לענות לטלפון באופן ספונטאני, בעוד הרופא צופה בו ומסיק מיד שאונת המוח הדומיננטית של הנבדק היא זו ההפוכה לאוזן עליה הוא מיקם את הטלפון.

בעבר היו מכריחים ילדים שמאליים לכתוב בכוח ביד ימין, ונמצא שחלקם החלו לגמגם. הסיבה לכך עכשיו מובנת – נוצר חוסר התאמה בין צד השפה במוח לבין היד הדומיננטית.

ממצאי מחקרו של סיידמן יוצגו בכנס השנתי של האגודה לחקר אף-אוזן-גרון בסאן-דייגו.

במחקר השתתפו 700 נבדקים ש 90% מהם היו ימניים.

כולם דיברו בטלפון בממוצע 540 דקות בחודש.

מתוך הימניים (אונה שמאל דומיננטית)- 68% מיקמו את הטלפון באופן קבוע על אוזן ימין, 25% על אוזן שמאל, ו 7% מיקמו על שתי האוזניים- בכל פעם אוזן אחרת.

מתוך השמאליים (אונה ימין דומיננטית) – 72% ענו לטלפון באוזן שמאל, 23% באוזן ימין ו 5% בשתי האוזניים.

המחקר גם מצא את המובן מאליו- שאם אדם שמע פחות טוב באחת האוזניים- הוא תמיד נטה לענות ולדבר בטלפון באוזו השנייה.

– – – – – – – – – –

כיצד היד הדומיננטית משפיעה על התגובה הרגשית?

האם להיות שמאלי פירושו להיות עצבני יותר?

כל התשובות בפעם הבאה… אולי לא מתאים לרשום את זה ככה שמדובר במאמר באתר ולא בבלוג…

יעל לנגפורד, מייסדת ומקימת מרכז גלים - טכנולוגיות טיפול מתקדמות ופיתוח המוח.

יעל לנגפורד, מייסדת ומקימת מרכז גלים - טכנולוגיות טיפול מתקדמות ופיתוח המוח.

"להשתמש במוח לשם שינוי " יעל לנגפורד הקימה את מרכז גלים ואת שיטת יעל לנגפורד שמשמשת עד היום מטופלים רבים בהצלחה גדולה. הטיפול מיועד לסובלים מהפרעות קשב שמעוניינים להתגבר עליהן ללא צורך בנטילת תרופות, לסובלים מחרדות, דכאון, בעיות שינה, מחלות סטרס, כאבים ועוד.

הסיסמה שליוותה אותה במהלך מחקריה הייתה: 'לצאת מהמעבדה וליישם בחיים האמתיים'. .

מאמרים אחרונים

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ללא תרופות

יצירת קשר מהירה

שלח/י ווצאפ
1
נשמח לסייע לך
שלום, נשמח לסייע לך בטיפול טבעי בהפרעות קשב.
Call Now Button