ז'בוטינסקי 35

(מגדל התאומים 2, קומה 7)
רמת גן

החלוץ 47

ירושלים

פגישת יעוץ ללא עלות

ניורופידבק וביופידבק לסובלים ממיגרנות: מחקר קליני

מאמר זה מציג את ההבטים השונים של טיפול ניורפידבק לסובלים ממגרנות וכאבי ראש: כמה מפגשים דרושים? אחרי כמה זמן רואים תוצאות? הקשר בין דפוסי החמצן במוח לטיפול במגרנות, ומהם הסוגים השונים של ביופידבק (שכולל פידבק מוחי – ניורופידבק) המשמשים לטיפול במגרנות.
 מיגרנה היא הפרעה משביתה שלעיתים קרובות מאופיינת ברגישות מוגברת של מערכת העצבים המרכזית. 18% מהנשים ו6% מהגברים בארה"ב סובלים ממיגרנות, עם שכיחות שיא באנשים בגילים שבין 25 ו -55. הנטל הכלכלי של טיפול במיגרנות בארה"ב נאמד בכ -13 מליארד דולרים בשנה.
סוגי הביופידבק המשמשים לטיפול במיגרנות

ביופידבק הוא טיפול נפוץ לניהול כאבים. לטיפול במיגרנות, סגנונות הביופידבק הנפוץ ביותר הינם ביופידבק מסוג טמפרטורה, נפח דופק וביופידבק שרירים. במטה אנליזה אודות ביופידבק לטיפול במיגרנות נמצאו ראיות ליעילותו של טיפול הביופידבק בשיטות הנ"ל שהוכיחו יציבות לאורך תקופה של 17 חודשים. ישנם מחקרים רבים החוקרים ביופידבק היקפי אך מעט מחקרים הבודקים את על שימוש בביופידבק לטיפול במיגרנות. למרות שמחקר זה בוחן  ניורופידבק כשיטת טיפול במגרנות, כותב מאמר זה, שהוא רופא בקליניקה פרטית, החליט בשלב מוקדם להשתמש גם בשיטות של ביופידבק טמפרטורה בנוסף לניורופידבק על מנת להגביר את אחוזי השיפור אצל המטופלים.
מהו ביופידבק של המוח (ניורופידבק)

ניורו-טרפיה זה מושג רחב המתייחס למגוון הסוגים של ביופידבק המשמש על מנת להעביר מידע בנוגע למערכת העצבים המרכזית, לגבי דפוסי זרימת דם, תפוקה תרמית מהמוח או פעילות חשמלית. ניורופידבק (הקרוי גם ניורו-ביו-פידבק או EEG ביופידבק) בדרך כלל מתייחס לביופידבק שמשתמש בEEG לתת למטופל מידע על גלי המוח שלו ובהדרגה ובאופן עדין מלמד אנשים כיצד לשנות ולשלוט בפעילות המוחית שלהם. חיישנים מחוברים לקרקפת ואות EEG של פעילות חשמלית מוחית נמדד. בשונה מביופידבק היקפי העוקב אחר היבטים היקפיים של מערכת העצבים הסימפטטית והפרה-סימפטטית (למשל נשימה ותגובות עור), ניורו-פידבק מנטר את פעילות מערכת העצבים המרכזית.
ניורופידבק לטיפול בהפרעות קוגניטיביות ופיזיולוגיות

סקירה ראשונית של הספרות על היישומים הקליניים של ניורופידבק מצביעה על כך שהוא עשוי להיות יעיל למספר בעיות קוגנטיביות, רגשיות ובעיות פיסיות ישנם מחקרים של ניורופידבק שנעשו על מחלות כגון בעיות קשב וריכוז, אפילפסיה בלתי נשלטת, לקויות למידה, חרדות, הפרעות פוסט טראומה, אלכוהליזם, אוטיזם, ופגיעה טראומית במוח
ניתן למצוא ליקויים בפעילות אלקטרו-פיסיולוגית במוחות של מטופלים במיגרנות לעיתים קרובות, ולכן זה מתקבל על הדעת כי התערבויות של EEG עלולות להועיל.
ניורופידבק הביא לשיפור והורדה בתדירות מגרנות כבר לאחר 10 מפגשי אימון

ילדים הסובלים ממיגרנות, עם ובלי הילה (Aura), מראים תדרי תטא מוגברים בהשוואה לקבוצות ביקורת רגילות. סיניצ'ין ועמיתיו הראו ירידה משמעותית במיגרנות של 10 מטופלים לאחר 10 מפגשים של ניורופידבק, בהם למדו המטופלים כיצד לשלוט בפעילות קליפת המוח המייצגים את רגישות ותגובתיות קליפת המוח במחקר נוסף הודגם אצל ארבעה מטופלים הסובלים ממיגרנות, חיסול מוחלט של המיגרנות לאחר אימון ניורופידבק.
ביופידבק מדפוסי זרימת הדם במוח

אימון נוירופידבק כולל גם שיטה חדשה בשם HEG ((hemoencephalography, אשר מתרגלת את האונה הקדמית. שיטה זו מודדת ומזינה בחזרה מידע על תפוקה תרמית של האונה הקדמית. בניגוד לביופידבק שרירים הכולל הפחתת מתח של שריר הfrontalis או שרירי הטרפז, טכניקת HEG גורמת להעלאת טמפרטורת המצח על ידי צפייה בסרט. הסרט בפעולה כאשר טמפרטורת המצח עולה והסרט מופסק כאשר הטמפרטורה יורדת. המטפל מגדיל את הסף תוך כדי שהמטופל לומד להעלות את טמפרטורת הסף שלו. המטופלים מקבלים הוראות להתרכז בניסיון לגרום לסרט להמשיך להתנגן. עליות באות הHEG משקפות שילוב של פעילות תרמית שנוצרה על ידי אספקת דם, כלי דם והחזרת פעילות תאי המוח. האגודה הבינלאומית לכאבי ראש (IHS) אבחנה שסובלים ממיגרנות הפחיתו את תדירות כאבי הראש שלהם בעזרת הסוג הזה של ביופידבק.
ביופידבק מאפשר למטופלים ללמוד בהדרגה לשלוט ברגישות שלהם לכאבי ראש

במחקר זה, נראה כי ביופידבק מאפשר למטופלים ללמוד בהדרגה לשלוט ברגישות שלהם לכאבי ראש. בדרך כלל, הם התחילו לשים לב לשיפורים הדרגתיים בשלבים מוקדמים של הטיפול, במיוחד ביכולתם לנהל את הלחץ, מה שהיה חלק אקוטי בשבילם להמשך הטיפול. עניין זה נבדק כל 10 מפגשים בעזרת מילוי שאלון דירוג כאב ראש ותדירותו ועל ידי ראיונות עם פסיכולוג בכל מפגש. בערך במפגש מספר 20, מרבית המטופלים החלו להבחין ביכולת שלהם לשלוט ואף למנוע את כאבי הראש שלהם. ברוב המקרים, בסביבות מפגש מספר 40, מטופלים החלו להרגיש תחושה של שליטה מוגברת ביכולת שלהם להבחין טוב יותר מתי הם היו בסיכון לקבל כאב ראש או מגרנה (עליה בעוררות אוטונמית בתגובה ללחץ) ולעשות את הצעדים הנדרשים במטרה למנוע כאבי ראש.
כמה מפגשי ניורפידבק צריך כדי לטפל במיגרנות?

40 מפגשים היה המספר הממוצע של מפגשים שנערכו במחקר. מספר המפגשים נע בין 20-67 ונקבע על ידי מה שהמטפל והמטופל הרגישו שהיה נדרש כל מנת כדי בסופו של דבר ללמוד כיצד לשלוט במיגרנות. המטופלים סיפרו שביופידבק עזר להם לרכוש את היכולת לוויסות -עצמי עד ידי לימוד איך לשלוט בEEG שלהם ולהוריד מתח שרירים, הורדת קצב הנשימות שלהם וחימום הידיים והמצח שלהם, פרמטרים שהיו כולם הכרחיים לסוגי הביופידבק שהם עברו.
כאשר המטופלים נשאלו כיצד הם חשבו שהם היו מסוגלים למנוע כאבי ראש בראיונות ובשאלונים, רבים הסבירו שבתנאים שעלולים להיות מלחיצים הם היו מדמיינים את משחקי הנוירופידבק וזה עזר להם להפעיל את המצב הפיסיולוגי שהושרה במהלך הפגישות בפועל. נמצא כי מכשירי ביופידבק תרמיים יכולים להיות לעיתים כלים עוצמתיים לביטול מיגרנות ברגע שהמטופלים לומדים להעלות את טמפרטורת היד או המצח שלהם.
המטופלים סיפרו בזמן הראיונות שהטכניקות הללו בסופו של דבר אפשרו להם ללמוד כיצד לנטרל את כאבי הראש שלהם בצורה אוטומטית מבלי להשתמש במכשירים בפועל. מתוך 37 מהמטופלים במחקר, ל5  מהם היו 15 או יותר מיגרנות בחודש וכל ה 5 השתפרו בצורה משמעותית, מה שעשוי להראות שהשיטות הללו עשויות להיות שימושיות למניעת ההתקדמות ממיגרנות אפיזודיות לכרוניות.
מחקר ישן יותר הראה כי נוירופידבק הינו יעיל לכאב ראש מסוג המתח והמחקר הנוכחי מצא כי לכמה סוגים שונים של ביופידבק יש השפעה על מיגרנות, סוגים אחרים של כאבי ראש ומחלות רקע אחרות.
יעל לנגפורד, מייסדת ומקימת מרכז גלים - טכנולוגיות טיפול מתקדמות ופיתוח המוח.

יעל לנגפורד, מייסדת ומקימת מרכז גלים - טכנולוגיות טיפול מתקדמות ופיתוח המוח.

"להשתמש במוח לשם שינוי " יעל לנגפורד הקימה את מרכז גלים ואת שיטת יעל לנגפורד שמשמשת עד היום מטופלים רבים בהצלחה גדולה. הטיפול מיועד לסובלים מהפרעות קשב שמעוניינים להתגבר עליהן ללא צורך בנטילת תרופות, לסובלים מחרדות, דכאון, בעיות שינה, מחלות סטרס, כאבים ועוד.

הסיסמה שליוותה אותה במהלך מחקריה הייתה: 'לצאת מהמעבדה וליישם בחיים האמתיים'. .

מאמרים אחרונים

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ללא תרופות

יצירת קשר מהירה

שלח/י ווצאפ
1
נשמח לסייע לך
שלום, נשמח לסייע לך בטיפול טבעי בהפרעות קשב.
Call Now Button