ז'בוטינסקי 35

(מגדל התאומים 2, קומה 7)
רמת גן

החלוץ 47

ירושלים

פגישת יעוץ ללא עלות

מחקרה של ד"ר קיילגרן – חלק ב'

מחקרה של קיילגרן – אוניברסיטת קרלסטד, שבדיה -חלק ב'

קיילגרן וחברי קבוצת המחקר הינם פסיכולוגים המתעניינים במצבי תודעה גבוהים.

לקיילגרן היסטוריה מחקרית ארוכה בכל הקשור לשיטות התרגעות והשפעותיהם הגופניות והרגשיות. אמנם שנים רבות התמקד המחקר במכל הציפה, קיילגרן חקרה גם השפעות של מדיטציה ויוגה על אותם היבטים קוגנטיבים.
קבוצת המחקר – למה החלטתי לבוא לצוף?

הנבדקים שבחרו להצטרף לקבוצת המחקר היו מרקעים וגילאים שונים ומגוונים. חלקם החליטו להתנסות בטיפול במכל הציפה מטעמים רפואיים וחלקם מטעמים מנטלים.
חלק מהסיבות שדווחו על ידי המשתתפים היו:
"שום טיפול אחר לא עזר לי אז החלטתי לבוא לצוף"
"חשבתי שזה יהיה טוב בשבילי לצוף. אני מוכן לנסות כל דבר שיכול לעזור לי"
"אני עובר תקופה קשה ורציתי לבדוק אם הטיפול במכל הציפה יעזור לי להתגבר על היגון והסטרס שלי"
"אני צף כדי להיפטר ממחשבות מטרידות, מתשישות פסיכולוגית, ועל מנת להקל על העומס והכאב שיש לי בצוואר ובכתפיים"
"חשבתי לנסות את הטיפול במכל הציפה על מנת להפסיק להשתמש בכדורי שינה ומשככי כאבים".

תוצאות
ציפה ראשונה:
לחלק מהמשתתפים היה קשה להרפות להירגע לגמרי בציפה הראשונה. חלקם בגלל שהם איבדו את תחושת הזמן וזה היה להם מוזר, וחלקם כי הם לא היו רגילים להניח את הראש בתוך מים. לעומתם, אחרים מצאו את הציפה הראשונה כחוויה מיוחדת ביותר.

תחושת הריחוף, וחוסר המשקל חזרו על עצמם בדיווחי המשתתפים: "פשוט נחתי לי מהכל", "זה כמו לצנוח לשינה- החיים עוברים לך במחשבות בזרם של שיטוט", "תחושת הריחוף זה מה שהבדיל את החוויה הזאת מכל דבר אחר שחוויתי בחיי"…

לאחר הציפה:
אפקט הרוגע ותחושת ההרפיה הנעימה המשיך וליווה את כל המשתתפים במחקר. הזמן שזה ארך השתנה בין המשתתפים. אצל חלקם ההשפעה המיטיבה לאחר ציפה חד פעמית התמשכה למשך אותו הלילה שלאחר הציפה, אצל אחרים לכמה שעות בלבד.

קיילגרן טוענת שיש חשיבות רבה להאטה בקצב פעילות היומיום לאחר ציפה, למשך זמן קצר, על מנת לגרום להשפעה המיטיבה של הציפה להחזיק למשך יותר זמן. אצל מי שיצא מהטיפול במכל הציפה ישירות לשגרת יומו האינטנסיבית, לא החזיקה השפעת הציפה למשל זמן רב.

רבים מהנבדקים הביעו את תסכולם על כך שמכל הציפה אינו חלק קבוע ושגרתי בטיפול הבריאותי שלהם. אחרי שהם חוו את הטיפול במכל הציפה אפילו פעם אחת, ההשפעות המיטיבות של הטיפול כבר דיברו בעד עצמן.

נראה שזה מועיל לאנשים עם קשיים פיזיים ומנטאלים. חלקם סברו שהתדירות הטובה עבור טיפול במכל ציפה הינה פעמיים בשבוע.

ציפות מתקדמות – חווית מצבי תודעה גבוהים:
חלק מהמשתתפים במחקר דיווח על חוויות של מצבי תודעה גבוהים. חלקם חוו מצבים דומיי חלום, אחרים שידווחו ששמעו קולות פנימיים או מוזיקה, וחלק דיווחו על זיכרונות עבר שעלו בהם. התחושה שזה העלה אצל המשתתפים הייתה חיובית. מספר משתתפים חש אי נוחות קלה בעת חווית מצבי תודעה גבוהים.
תחושות של יציאה מהגוף, או איבוד תחושת הגוף גם כן עלו במהלך סדרת הציפות. תחושה של ריחוף בחלל ללא גבולות הגוף.

העובדה שתחושת הזמן נעלמת או משתנה מעידה על חווית מצבי תודעה שמעבר למציאות הרגילה לרוב הצפים נדמה כאילו הזמן עובר מהר יותר במכל הציפה . מחקר של Raab ו – Gruzelier מ 1994 הראה שאצל 94% מהאנשים שעברו טיפול במכל ציפה אבדה תחושת הזמן לחלוטין.

עניין איבוד תחושת הגוף מושפע מאד מעצם הציפה על מים בטמפרטורה המתאימה ובריכוז מלח אפסום מתאים. התחושות משתנות החל מאיבוד קל של תחושת הגוף (כלומר, תחושה של ציפה על ענן או של מציאות בחלל אחר שמחוץ לגוף או למכל הציפה) וכלה בתחושה מובהקת של יציאה מהגוף בה האדם רואה את גופו מלמעלה. עבור רוב הנבדקים שחוו יציאה מהגוף התחושה היתה חיובית. הם חשו כאילו הם יכולים לנדוד במרחב ללא ההגבלות הפיזיות של הגוף.

גם תופעות של דימיון חזותי היו נפוצות אצל צפים במהלך סדרת הציפות. לפעמים זה הופיע בתור הבזקי אור בודדים, או תמונות סטטיות שעלו בדימיון ולפעמים דווח על חוויה של כמו לראות סרט שלם בדמיון. הנבדקים שחוו דימיון חזותי במכל הציפה השוו את החוויה לחלום, רק שזה היה חלום תוך כדי ערות מוחלטת.

תופעת הזיות קוליות גם היא דווחה אצל חלק מהמשתתפים בציפות מתקדמות. היו נבדקים ששמעו מילים, קולות או אפילו מוזיקה במהלך טיפול במכל הציפה שהיה מבחינת התנאים הפיזים בחדר בשקט מוחלט. האסוציאציה של "לשמוע קולות" אמנם מזכירה לרבים הפרעות פסיכוטיות כגון סכיזופרניה ולכן נשמעת מאיימת, אך ההזיות האקוסטיות שעברו נבדקים במכל הציפה שונות ואינן בעלות שום השפעה או השלכה פסיכיאטרית. להפך, הן נתפסות כחיוביות ונעימות בעיני הנבדקים. למעשה, הם מגדירים את יותר יותר בתוך יכולת "לשמוע מחשבות" מאשר שמיעת קולות פיזים.

תופעת הזיות חזותיות ושמיעתיות במכל הציפה כבר נחקרה בעבר (Norlander 2001).

 

מכל הציפה לעומת שימוש בסמים

תופעות הזתיות דומות מתרחשות תחת השפעת סמים כגון LSD. ההבדל המהותי בין חוויות אלו תחת סמים לעומת תחת השפעת הטיפול במכל ציפה, הוא שתחת סמים אין באפשרות האדם לשלוט בחוויה במקרה שהיא הופכת ל"הצפה רגשית" ולכן יש תחת סמים יותר סיכון לחוויה שלילית בסופו של דבר.

לעומת זאת, במכל הציפה החוויה יכולה לעצור מתוך בחירה בכל רגע על ידי הדלקת האור במכל או יציאה מהמכל. היתרון הוא שהמודעות הערנית של אדם נשארת לגמרי פעילה והוא חווה את הכל מתוך בחירה. בנוסף, חוויות הזיה תחת סמים לעיתים רחוקות מאד מבוקרות על ידי צוות מנוסה שמלווה את התהליך, לעומת הליווי הצמוד של צוות מרכזי הציפה בעולם המנוסה בעצמו ומלווה בניסיון על אלפי לקוחות בכל שנה.

השפעות פיזיולוגיות מיטיבות של הטיפול בציפה

הנבדקים במחקר דיווחו על הפחתה משמעותית בכאבים בזמן ולאחר הציפה. השוואת מדידות לחץ דם והורמוני סטרס לפני ואחרי ציפה הראו ירידה משמעותית בלחץ הדם ובהורמוני סטרס.

מחקרה של קיילגרן נמשך על פני עשר שנים וכלל יותר מ 2000 נבדקים.

 

המסקנה המודגשת ביותר שלה הוא שמכל הציפה הוא מקום בטוח לעבד ולחוש כל סוג של תחושה ורגש, שהחוויה בו לעולם אינה מתגברת מעבר למה שאדם מסוגל לשאת כיוון שהוא נשאר בערנות ושיתוף מוחלט בחוויה, ושההשפעות המועילות של הטיפול במכל חולשות על היבטים רבים יותר ורחבים יותר מהפחתת כאבים ומתחים וטיפול בבעיות בריאותיות.
יעל לנגפורד, מייסדת ומקימת מרכז גלים - טכנולוגיות טיפול מתקדמות ופיתוח המוח.

יעל לנגפורד, מייסדת ומקימת מרכז גלים - טכנולוגיות טיפול מתקדמות ופיתוח המוח.

"להשתמש במוח לשם שינוי " יעל לנגפורד הקימה את מרכז גלים ואת שיטת יעל לנגפורד שמשמשת עד היום מטופלים רבים בהצלחה גדולה. הטיפול מיועד לסובלים מהפרעות קשב שמעוניינים להתגבר עליהן ללא צורך בנטילת תרופות, לסובלים מחרדות, דכאון, בעיות שינה, מחלות סטרס, כאבים ועוד.

הסיסמה שליוותה אותה במהלך מחקריה הייתה: 'לצאת מהמעבדה וליישם בחיים האמתיים'. .

מאמרים אחרונים

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ללא תרופות

יצירת קשר מהירה

שלח/י ווצאפ
1
נשמח לסייע לך
שלום, נשמח לסייע לך בטיפול טבעי בהפרעות קשב.
Call Now Button