ז'בוטינסקי 35

(מגדל התאומים 2, קומה 7)
רמת גן

החלוץ 47

ירושלים

פגישת יעוץ ללא עלות

קליניקת גלים טיפולי נוירופידבק לילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.
הפרעת קשב, עם או בלי היפראקטיביות (ADD/ADHD), הינה הפרעה רחבת היקף ומתבטאת בשטחים רבים בחיי האדם. בדרך כלל מבחינים ומאבחנים אותה היטב בסביבות גיל 7, ואם היא אינה מטופלת בצורה מקיפה הדבר עלול להגביל פעילויות רבות מחיי היומיום, כולל – תפקוד בבית הספר, התאמה חברתית, התפתחות רגשית, חיי נישואין תקינים, אחריות במשפחה, אפשרויות עיסוק מקצועי ועוד.
ADD/ADHD הינה הפרעה המשפיעה על בין 20%–12% מהאוכלוסיה (תלוי מה הם הקריטריונים להגדרת הפרעה זו). מחקרים רבים מוכיחים ש– ADD/ADHD הינה הפרעה על בסיס נוירולוגי מוצק.

ל – ADD/ADHD יש 3 מרכיבים עיקריים:

אנשים עם הפרעת קשב (ללא היפראקטיביות) מאופיינים בין היתר כ:

ניתן לומר בהכללה גדולה שמוחם של ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז פועל "שונה" מאשר מוחם של אנשים אשר אינם סובלים מ- ADD/ADHD, מבחינות רבות ומגוונות אשר חלקן כבר ידוע וחלקן עוד במחקרים עכשווים ועתידיים. מנקודת מבט אחת, ידוע לנו ההבדל בין פעולת שני מוחות אלה והוא אפילו נצפה ונמדד בדרכים אשר חלקן ידועות ורבות נחקרות עוד. מוחם של אנשים הסובלים מ-ADD/ADHD "מייצרים" יותר גלי מוח בעלי תדירות נמוכה יחסית (גלי טטה) לכמות גלי המוח בעלי תדירות גבוהה (גלי בטה).
הפרעות קשב וריכוז מתבטאות בדפוס גלי המוח

גלי מוח בעלי תדירות נמוכה מאפיינים פעילות איטית של המוח ואילו גלי המוח בעלי תדירות גבוהה מאפיינים פעילות מהירה ומרוכזת של המוח. נשמע מכאן שאנשים הסובלים מפיזור קשב ובעלי ריכוז נמוך (עם היפראקטיביות ובלעדיה) ADD/ADHDD אינם מסוגלים להתרכז בקלות ולמשך זמן "ארוך" .

נוירופידבק לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

מאת יעל לנגפורד – מייסדת מרכז גלים

בעזרת כלים אבחונים מתפתחים והולכים, אנחנו מסוגלים היום קצת יותר "להסתכל" אל תוך המוח ולעקוב אחר המתרחש בו מבחינה מבנית , תפקודית והתפתחותית. כלים אלו מאפשרים לנו מעקב זה כיון שהם מסוגלים למדוד גלי מוח, לסרוק את המבנים התוך מוחיים ולהשוות אותם בן מוחות שונים, לסמן לנו איזה אזור פועל תחת איזו מטלה וכן הלאה. בבסיס המעקב הזה עמד רצונם של חוקרי המוח להגדיר מהי תמונת המוח המאפיינת התנהגויות, הפרעות או צורות חשיבה, ואולי, אפילו, למצוא את המצב המוחי שיתכן שגרם לתופעות אלו. בהתייחס להפרעות חשיבה והתנהגות, שאחת מהן היא תופעת ה -ADD, בעקבות סריקות מוח ניתן לדלות שינויים וסטיות ממיפוי מוח "נורמאלי". אנחנו מסוגלים, לכל הפחות, לומר בוודאות שיש משהו שונה במוח אשר גורם, ככל הנראה, לתופעה החריגה באישיות או/ובהתנהגות.
כבר בעקבות מספר שורות אלו, אני מבקשת להיזהר לא להאשים את עצמנו, את הסובל א/ו את הסביבה בקיום התופעה. אני מקווה מאד שנפנה ונשקיע את מיטב המאמצים בריפוי, בהקלה, בהדרכה לטיפול נכון ומועיל בתופעה החריגה.

נוירופידבק לטיפול ואבחון הפרעות קשב וריכוז

קיימות שיטות שונות לסרוק מוח ולעקוב אחר המתרחש בו. בין הגישות השונות לטפל ב – ADD מעניינת ומרגשת במיוחד שיטת הנוירופידבק שהיא בבסיסה שיטה המתבססת על תהליך למידה. ניתן להשוות תרגיל נוירופידבק לתרגול כושר במכון כושר. כמו שאנחנו מפתחים כושר גופני ע"י פעילות גופנית כך ניתן לפתח "כושר מוחי" על תרגול המוח. בשיטת נוירופידבק מתרגלים את המוח לבנות את הדרכים העצביות הבונות והמחזקות את המוח למטרות שונות כגון: ריכוז ,הברקה הסקת מסקנות וכדומה , ובעינינו, לשפר את הכרוך בתופעת ה-ADD.
המטרה של טיפול בעזרת נוירופידבק היא לשפר גמישות מנטלית כך שהאדם יוכל "לבחור" ויהיה מסוגל "לייצר" את המצב המנטלי המתאים לסיטואציה נתונה, לאחר שלמד בכלים פשוטים יחסית לקשר בין מצב מנטלי מסוים לסיטואציה מסוימת. בעזרת תרגול נוירופידבק אדם יכול ללמוד לשנות הלכה למעשה תבניות גלי מוח שלו.

לראות פעילות מוחית בשידור חי

יש לנו אפשרות לראות את פעולתו של המוח במשימות שונות בשידור חי ! ציוד ניורופידבק למדידת EEG רגיל כולל חיישן המונח על ראשו של הקליינט, במקום מסוים על הגולגולת, אשר מתחתיו נמצא האזור במוח האמור להיות פעיל בזמן ביצוע משימה כמו פעילות קריאה, הקשבה, פתרון בעיה, וכדו'. הפידבק המתקבל על גבי מסך מחשב מהיר מאד, ובהתאם לשכלולו של המכשור, הפידבק יכול להופיע כ-40 עד 150 מילישניות לאחר התרחשותו במוח.
ברגע שהנבדק מחובר אל מכשור ה -EEG, מיד תופיע על צג המחשב תבנית גלי המוח המאפיינת את דפוס החשיבה ה"ספונטאני" שלו. בשלב הבא, הנבדק מקבל משימות קוגניטיביות שונות, על מנת שניתן יהיה לעקוב אחרי האופן בו משתנה דפוס גלי המוח שלו, והאם השתנות זו תואמת את המצופה. כך למשל, כאשר נבדק מונחה להרפות ממחשבות ממוקדות ומונחה לראות בעיני רוחו מה שנאמר לו, תתבטא פעילות גלי מוח בתחום האלפא. אם הוא עובד על פיתרון בעיה או עסוק באופן פעיל בקריאה/ הקשבה נראה התבטאות של גלים מהירים בתחום הבטא. אם הוא נרדם, נראה פעילות בתחום הטטא ממש לפני הירדמותו ונראה גלי דלתא בשנתו.
אז ניתן לומר, אם כן שגלי מוח משקפים מה המוח של האדם עושה ברגע נתון.

גלי המוח של האדם משתנים אם הוא שמח , מודאג , אוהב, מצליח , בפאניקה , באמצע חישוב מתמטי או בריחוף דמיוני חופשי . כל פעולה מתבטאת בתבנית גלי מוח הכוללת "ריקוד "יחסי של גלי המוח : בטא , אלפא , טטא, דלתא וגמא.
אין שום דבר רע או לא תקין עם איזו שהיא תבנית גלי מוח. אנו בעצם זקוקים לכל סוגי התבניות למשימות השונות והמגוונות שאנחנו מבצעים במהלך היום, או במפגש האבחון בקליניקה. בתרגול נוירופידבק אנחנו לומדים לזהות/"להרגיש" תבניות שונות ויותר מכך, לומדים לפתח גמישות מָעַבר לתבנית גלי המוח המתאימה ביותר למשימה נתונה.

תבניות גלי מוח של ילדים צעירים

ללא קשר להפרעת קשב, ילדים צעירים מאוד יראו על גבי מכשור EEG רמה גבוהה של גלי מוח איטיים. ככל שהם גדלים מופיעים יותר גלים מהירים עד שהם מגיעים למצב מוגמר בגיל 18, בו קיימת כל סקאלת גלי המוח באיזון המתאים למשימות ומצבי ערות בהם הם שרויים.אם נצפה בתבנית גלי המוח של קליינט בעל ADD, נבחין שהן נראות לא שלמות, חסרות, משום שמופיעה בהן פעילות מוגברת של גלי המוח הנמוכים – גלי טטא, לעומת גלי בטא שמאפיינים, כאמור, מצב ערנות וקשב. ( זאת ביחס לתבנית גלי מוח של אנשים ללא ADD). תבנית גלי מוח כזו אצל אנשים בעלי ADD, אינה תלויה ברמת האינטליגנציה שלהם.
להשתמש בניורופידבק להזמנת מצב מוחי רצוי

העיקרון העומד בבסיס טיפולי הניורופידבק הינו הממצא המחקרי הפשוט ביותר: קיימת הדדיות, יחס ישר, דו-סיטריות בין פעולותיו והתנהגותו של האדם, לבין פעילות מוחו, לאמור: אם אתה נמצא במצב מרוכז בפתרון בעיה, אזי יתבטאו במוחך יותר גלי מוח הקשורים למצב הריכוז, כלומר יותר גלי בטא, ולהיפך: אם אתה מזמין יותר גלי מוח בטא אתה מביא את עצמך למצב מיקוד וערנות לפי בחירתך . בעקבות טיפולי הניורופידבק, אתה בוחר את מצב הרוח שלך ואת ההשראה שלך ולא מחכה עד שתשרה עליך ה"רוח"! המושכות הן בידיך ואתה יכול לקבוע את התוצאות!

שלח/י ווצאפ
1
נשמח לסייע לך
שלום, נשמח לסייע לך בטיפול טבעי בהפרעות קשב.
Call Now Button